30. KOPRAKARIKAS 22.-24.juuni 2018
LÜHIRADA
22.06.2018 Palojärve (Alar Assor)
M10NR  M12  M14  M16  M18  M20  M21E  M21TECHNO  M35  M40  M45  M50  M55  M60  M65  M70  M75  M80  M8NR  M9NR  MVIP 
W10NR  W12  W14  W16  W18  W20  W21E  W21TECHNO  W35  W40  W45  W50  W55  W60  W65  W70  W8NR  W9NR  WVIP 

M10NR
1740m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Villem Piirimäe           Kobras          EST 15088 00:11.38  00:11.38  
   2. Audun Palo                Võru            EST 17786 00:12.24     +0:45  
   3. Karl-Mattias Juhkam       Kobras          EST 23397 00:20.14     +8:35  
   4. Romet Paatsi              Põlva Spordikoo EST 19487 00:20.36     +8:57  
   5. Juhan Mahla               Peko            EST 21442 00:21.04     +9:25  
   6. Tanel Laaneväli           Põlva Spordikoo EST 16218 00:21.12     +9:33  
   7. Anti Tohva                Põlva Spordikoo EST 25445 00:22.25    +10:46  
   8. Reno Robin Rehemets       Põlva Spordikoo EST 25848 00:23.14    +11:35  
   9. Hannes Tammiste           Rakv            EST 16282 00:29.50    +18:11  
M12
2420m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Bert Joosep Panker        Ilves           EST 11769 00:16.13  00:16.13  
   2. Markus Juhkam             Kobras          EST 23395 00:17.37     +1:24  
   3. Karel Jung                Kobras          EST 14846 00:17.52     +1:39  
   4. Rando Jaaksoo             Kobras          EST 19700 00:18.17     +2:04  
   5. Jakob Koppel              Tartu Katoliku  EST 20227 00:19.19     +3:06  
   6. Ants Liivamägi            Tartu           EST 14168 00:21.12     +4:59  
   7. Markus Zimmermann         Kape            EST  2180 00:21.28     +5:15  
   8. Paul Piirimäe             Kobras          EST 12746 00:22.14     +6:00  
   9. Mihkel Tali               Tartu Kivilinna EST 18250 00:23.52     +7:39  
  10. Kevin Kasak               Võru/Võru spord EST 25486 00:26.54    +10:41  
  11. Roland Johanson           Kobras          EST  1312 00:28.51    +12:38  
  12. Romet Kriks               LSF PT          EST 13312 00:31.58    +15:44  
  13. Magnar Mõttus             Otepää          EST 22949 00:33.04    +16:51  
  14. Erik Kersna               Ilves           EST 13504 00:34.10    +17:57  
  15. Laur-Rogert Sulg          Otepää          EST 20807 00:34.43    +18:30  
      Kaur Kannel               Rae             EST 14214 Puuduv KP           
M14
3090m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Olle Ilmar Jaama          Peko            EST 10857 00:17.36  00:17.36  
   2. Chris Marcus Krahv        Otepää          EST 20809 00:20.07     +2:31  
   3. August Jakobson           Kobras          EST  9170 00:20.34     +2:58  
   4. Olev Piirisild            Võru Suusaklubi EST 15278 00:20.58     +3:22  
   5. Emil Eensaar              Ilves           EST 11300 00:20.59     +3:23  
   6. Nansen Palo               Võru            EST 15368 00:24.03     +6:27  
   7. Timo Kudre                Peko            EST 17351 00:24.16     +6:40  
   8. Renars Klavinš            OK Azimuts      LAT     0 00:24.24     +6:48  
   9. Kaspar Karolin            Kobras          EST 14470 00:24.52     +7:16  
  10. Oliver Kimask             Võru/Võru spord EST 26584 00:29.16    +11:40  
  11. Andri Kepler              Kobras          EST 18653 00:29.50    +12:14  
  12. Ranno Kannel              Rae             EST 10860 00:30.21    +12:45  
  13. Rasmus Saare              Kobras          EST 16600 00:30.53    +13:17  
  14. Toomas Mattus             Kobras          EST 16982 00:30.56    +13:20  
  15. Daniel Sibul              Kobras          EST 18041 00:31.09    +13:33  
  16. Markus Grasis             Auseklis IK     LAT     0 00:33.35    +15:59  
  17. Kaspar Mill               Võru/Võru spord EST 27357 00:34.19    +16:43  
  18. Kaspar Kimask             Võru/Võru spord EST 26585 00:43.07    +25:31  
      Markus Einberg            Kobras          EST 25945 Ei start            
      Otto Toomas Kibena        Võru/Võru spord EST 20813 Ei start            
M16
4020m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Samuel Kolsar             Kobras          EST  4991 00:26.35  00:26.35  
   2. Jürgen Joonas             Võru            EST 20687 00:27.33     +0:58  
   3. Martin Erik Maripuu       Kobras          EST 17669 00:29.36     +3:01  
   4. Ragnar Kranberg           Mercury         EST  6226 00:31.34     +4:59  
   5. Mihkel Mahla              Peko            EST 13781 00:31.41     +5:06  
   6. Mihkel Liivago            Kobras          EST 17670 00:37.27    +10:52  
   7. Mattias Maidla            Kobras          EST 17356 00:37.44    +11:09  
   8. Andreas Tähnas            JOKA            EST 23079 00:44.48    +18:13  
   9. Kerten Matto              Kobras          EST  1435 00:53.44    +27:09  
M18
4130m 17KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Hando Allmann             Võru            EST 16234 00:28.06  00:28.06  
   2. Aleksander Kepler         Kobras          EST 20486 00:28.54     +0:48  
   3. Raiko Marrandi            JOKA            EST  7565 00:30.51     +2:45  
   4. Rasmus Kruusa             Kobras          EST 16214 00:34.53     +6:47  
   5. Karel Kuragin             Võru/Võru spord EST 15707 00:40.41    +12:35  
M20
4970m 18KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Kaarel Hendrik Zernant    Ilves           EST  5157 00:30.08  00:30.08  
   2. Kiur Erik Eensaar         Ilves           EST  9606 00:31.37     +1:28  
   3. Andres Rõõm               Ilves           EST  5729 00:33.31     +3:22  
   4. Oliver Kütt               Ilves           EST  7776 00:38.26     +8:18  
   5. Kristofer Pähklepa        Kobras          EST 11789 00:54.46    +24:38  
      Lauri Pähn                Võru            EST 16666 Ei start            
M21E
6990m 24KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Kristo Heinmann           Ilves           EST  3767 00:38.15  00:38.15  
   2. Siim Klais                Tartu           EST 21845 00:50.30    +12:15  
   3. Reigo Teervalt            Peko            EST  5140 00:50.46    +12:31  
   4. Alar Kume                 Võru            EST  7521 00:52.38    +14:23  
   5. Marek Mäoma               Kape            EST 19654 00:52.59    +14:44  
   6. Kaido Hallik              Ilves           EST  3665 00:55.36    +17:21  
   7. Arvo Ambel                                EST  3737 01:03.54    +25:39  
      Raul Kangur               Peko            EST  1938 Puuduv KP           
      Kristjan Karabelnik       OKH             EST  3233 Puuduv KP           
      Johannes Ehala            JOKA            EST  3657 Ei start            
      Lauri Juhan Liivamägi     Tartu           EST  7196 Ei start            
M21TECHNO
4130m 17KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Sven Oras                 Ilves           EST  3140 00:30.32  00:30.32  
   2. Maido Mäoma               Linea Sisustus  EST 20614 00:31.37     +1:04  
   3. Kalvo Kriisk              Kape            EST  3022 00:34.46     +4:14  
   4. Sander Lembra             Võru            EST  6987 00:42.57    +12:25  
      Oleg Koshik               SRD             EST  7775 Ei start            
M35
4970m 18KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Tiit Tähnas               JOKA            EST  3003 00:30.03  00:30.03  
   2. Janek Kähr                Kobras          EST 25929 00:33.54     +3:51  
   3. Tiit Poopuu               JOKA            EST   888 00:37.14     +7:11  
   4. Taivo Tali                KEKRSK          EST  1152 00:39.27     +9:24  
   5. Erko Jakobson             Kobras          EST  4821 00:42.15    +12:12  
   6. Daniel Vasser             Kobras          EST  9765 00:42.58    +12:55  
   7. Alar Alajaan                              EST 14980 00:43.39    +13:36  
   8. Taavi Kuha                Kape            EST  4222 00:47.50    +17:47  
      Taavi Tatsi               LUS             EST  2948 Ei start            
M40
4130m 17KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Meelis Merenäkk           Rae             EST 10226 00:26.02  00:26.02  
   2. Tanel Kannel              Rae             EST  1748 00:26.02     +0:00  
   3. Mati Korrol               Mercury         EST  2202 00:29.10     +3:08  
   4. Erki Kriks                LSF PT          EST  1821 00:30.02     +4:00  
   5. Indrek Karolin            -               EST  9927 00:30.22     +4:20  
   6. Tarmo Klaar               Mercury         EST  1143 00:30.56     +4:54  
   7. Indrek Mahla              Peko            EST  2661 00:31.36     +5:34  
   8. Vallo Vaher               JOKA            EST  2684 00:32.03     +6:01  
   9. Danilo Piht               Mercury         EST  1976 00:32.56     +6:54  
  10. Märt Kesküla              HOK             EST 19055 00:37.47    +11:45  
  11. Lauri Tarlap                              EST 21159 00:37.58    +11:56  
  12. Rünno Sulg                LSF PT          EST  1836 00:40.40    +14:38  
      Marko Külaots             Tammed          EST 12901 Ei start            
      Indrek Roos               Tartu           EST 16697 Ei start            
M45
3950m 16KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Randy Korb                Peko            EST  1067 00:23.49  00:23.49  
   2. Tarvo Avaste              Tammed          EST   480 00:25.05     +1:15  
   3. Enn Jaama                 Peko            EST  1383 00:27.56     +4:06  
   4. Paavo Rõigas              Peko            EST  1300 00:29.25     +5:35  
   5. Ingus Grasis              Auseklis IK     LAT     0 00:30.05     +6:15  
   6. Mart Koppel                               EST 19681 00:30.50     +7:00  
   7. Vladislav Pahhomenkov     SRD             EST  4293 00:31.48     +7:58  
   8. Rein Zaitsev              Peko            EST   493 00:34.21    +10:31  
   9. Aivar Jõgiaas             Tartu           EST  2211 00:38.41    +14:51  
      Tarmo Raidma              Tartu           EST 12386 Ei start            
      Raivo Reiman              West            EST   634 Ei start            
M50
3580m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Priit Pääslane            Ilves           EST   738 00:22.34  00:22.34  
   2. Matti Yliluikki           Suomusjärven Si FIN     0 00:23.33     +0:59  
   3. Meelis Zimmermann         Kape            EST  2000 00:25.10     +2:36  
   4. Inno Ling                 Lehola          EST   179 00:25.41     +3:07  
   5. Johan Alenius             IFK Lidingö     SWE  7149 00:27.48     +5:14  
   6. Raivo Panker              Mercury         EST  2685 00:27.54     +5:20  
   7. Einar Raudkepp            Peko            EST   670 00:28.07     +5:33  
   8. Allar Padari              HOK             EST  5730 00:28.52     +6:18  
   9. Jyrki Nieminen            Lounais-Hämeen  FIN     0 00:30.13     +7:39  
  10. Pear Post                 Kobras          EST  2005 00:31.20     +8:46  
  11. Maris Stabinš             OK Azimuts      LAT     0 00:32.03     +9:29  
  12. Indrek Jentson            Kape            EST  4381 00:32.42    +10:08  
  13. Lauri Leppik              TAOK            EST  4194 00:34.57    +12:23  
M55
3580m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Tiit Tali                 Ilves           EST   303 00:29.38  00:29.38  
   2. Mati Preitof              KEKRSK          EST  2260 00:30.09     +0:30  
   3. Andrus Sipsaka            KEKRSK          EST  2854 00:31.34     +1:55  
M60
3550m 13KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Rein Rooni                Orvand          EST   240 00:30.06  00:30.06  
   2. Udo Lüüs                  Ilves           EST   128 00:34.47     +4:40  
   3. Jüri Merirand             Otepää          EST  1172 00:35.29     +5:22  
   4. Tõnu Sikkal               Kobras          EST   704 00:36.20     +6:13  
   5. Aigar Pindmaa             Võru            EST  3724 00:36.27     +6:21  
   6. Teuvo Töyrylä             VeVe            FIN     0 00:37.03     +6:56  
   7. Jaak Reimaa               Ilves           EST  3018 00:37.28     +7:21  
M65
3550m 13KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Koit Paasma               Lehola          EST    83 00:31.29  00:31.29  
   2. Rein Kriks                Rakv            EST  1823 00:31.29     +0:00  
   3. Aldis Lapinš              OK Azimuts      LAT     0 00:32.11     +0:42  
   4. Rein Hanstein             Okas            EST  3277 00:33.38     +2:09  
   5. Tiit Ploompuu             Jõhvikas        EST  3512 00:34.09     +2:40  
   6. Jüri Rokko                SK RT           EST  1240 00:34.35     +3:06  
   7. Lasse Kataja              Suomusjärven Si FIN     0 00:35.24     +3:55  
   8. Lembit Nöps               Ilves           EST  1100 00:35.35     +4:06  
   9. Kalle Nelk                Tammed          EST  1971 00:36.56     +5:27  
  10. Lasse Kallio              Suomusjärven Si FIN     0 00:38.29     +7:00  
  11. Anti Parik                Otepää SK       EST  2984 00:39.46     +8:17  
      Aare Limberg              Rakv            EST  3584 Puuduv KP           
M70
2680m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Tiit Tatter               TON             EST    66 00:20.01  00:20.01  
   2. Toivo Saue                HOK             EST   949 00:22.47     +2:46  
   3. Rafael Gordon             Võru            EST   239 00:24.58     +4:57  
   4. Kalju Toomas              JOKA            EST   228 00:30.50    +10:49  
   5. Keijo Rantala             Karkki-Rasti    FIN     0 00:33.32    +13:31  
   6. Esa Tarkiainen            Su-se           FIN     0 00:34.03    +14:02  
   7. Heiki Rammul              Ilves           EST  1072 00:34.07    +14:06  
   8. Jaakko Teppo              Aron Haka       FIN     0 00:36.33    +16:32  
   9. Mati Poom                 TON             EST     3 00:37.10    +17:09  
  10. Agu Koppa                 Jõhvikas        EST   425 00:39.57    +19:56  
      Peep Koppel               Koop            EST   456 Puuduv KP           
M75
2460m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Tõnu Raid                 Tammed          EST   182 00:23.36  00:23.36  
   2. Ants Tamm                 TON             EST   284 00:28.24     +4:48  
   3. Nikolai Kuha              Kape            EST  3071 00:32.04     +8:28  
   4. Juhan Bachmann            Jõhvikas        EST   444 00:34.08    +10:32  
   5. Ulf Alenius               IFK Lidingö     SWE 21223 00:36.02    +12:26  
   6. Martin Tõrra              Kobras          EST   718 00:45.21    +21:45  
      Mihhail Taivere           Kape            EST  1677 Puuduv KP           
M80
2460m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Endel Remmet              Kape            EST   706 00:27.04  00:27.04  
M8NR
1740m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Manivald Jakobson         Põlva           EST 21228 00:15.32  00:15.32  
   2. Koit Hallik               Tartu           EST 15085 00:16.15     +0:43  
   3. Simo Tammiste             Rakv            EST 23813 00:21.31     +5:59  
   4. Ott-Oskar Kütt            Kobras          EST 22760 00:21.39     +6:07  
   5. Hendrik Avaste            Tammed          EST 20997 00:22.15     +6:43  
   6. Mihkel-Markus Kütt                        EST     0 00:22.29     +6:57  
   7. Aksel Avaste              Tammed          EST 18880 00:22.32     +7:00  
   8. Rainer Kranberg           -               EST 22111 00:29.20    +13:48  
   9. Kerret Matto              -               EST 19533 00:29.31    +13:59  
  10. Atso Kesküla              HOK             EST 19054 00:31.18    +15:46  
  11. Joosep Tali               KEKRSK          EST 25219 00:37.11    +21:39  
M9NR
1740m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Erik Marten Zernant       Ilves           EST 18019 00:15.19  00:15.19  
   2. Henri Kersna              Ilves           EST 16605 00:17.57     +2:38  
   3. Karel Markus Kähr         Põlva Spordikoo EST 25443 00:20.32     +5:13  
   4. Tomass Andersons          ODK BAISIE EZI  LAT     0 00:22.17     +6:58  
   5. Rasmus Uibo               Peko            EST 24457 00:32.58    +17:39  
   6. Timo Poopuu               -               EST 18217 00:35.34    +20:15  
MVIP
3090m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Märt Maripuu              HOK             EST 10988 00:23.22  00:23.22  
   2. Justin Air                SPORTident      GER     0 00:24.38     +1:16  
   3. Rainer Rammul             Võru            EST  1165 00:25.50     +2:28  
   4. Aimar Jaakson                             EST 27804 00:28.55     +5:33  
      Taavi Kõrvits                             EST 25869 Ei start            
W10NR
1740m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Hele Jakobson             Põlva Spordikoo EST 12150 00:12.54  00:12.54  
   2. Kitija Abula              OK Azimuts      LAT     0 00:13.55     +1:01  
   3. Maarja Oras               Kobras          EST 14845 00:14.11     +1:17  
   4. Johanna Oras              Kobras          EST 14785 00:14.50     +1:56  
   5. Jasmiin Kraas             LSF PT          EST 14468 00:14.57     +2:03  
   6. Karoliine Kranberg        Mercury         EST 14060 00:17.59     +5:05  
   7. Eva Piirisild             Võru Suusaklubi EST 16455 00:22.51     +9:57  
   8. Ebe Hallik                Tartu           EST 13105 00:23.43    +10:49  
   9. Mirtel Vaher              Tartu Katoliku  EST 16073 00:24.27    +11:33  
      Triin Neeno               Põlva Spordikoo EST 14844 Ei start            
W12
2240m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Harriet Koppel            Tartu Katoliku  EST 20228 00:15.12  00:15.12  
   2. Herta Kesküla             HOK/Hiiumaa SK  EST 18832 00:16.34     +1:22  
   3. Mareli Vaher              Tartu Katoliku  EST 16072 00:19.31     +4:19  
   4. Anni Linnus               Peko            EST 22286 00:20.10     +4:57  
   5. Liisi Koppel              HOK             EST 23834 00:21.21     +6:09  
   6. Grete Johanna Korb        XT Sport        EST 16556 00:23.16     +8:03  
   7. Mariann Zernant           Ilves           EST 13655 00:23.17     +8:05  
   8. Kätlin Mast               HOK             EST 23765 00:23.21     +8:08  
   9. Annabel Mirtel Saskia Joa Tammed          EST 11592 00:28.28    +13:16  
  10. Sofia Pahhomenkova        SRD             EST 13293 00:29.29    +14:17  
  11. Helisa Tartu              HOK             EST 25070 00:34.09    +18:56  
  12. Karlina Vilcina           Aluksne OK      LAT     0 00:49.23    +34:10  
W14
2420m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Brigitte Panker           Ilves           EST  8043 00:14.49  00:14.49  
   2. Geteli Hanni              Kobras          EST 25168 00:16.27     +1:38  
   3. Maria Eller               HOK/Hiiumaa SK  EST 18830 00:16.36     +1:47  
   4. Birgit Rõõm               Ilves           EST  9327 00:16.38     +1:49  
   5. Kris Jette Piht           Mercury         EST  8485 00:18.37     +3:48  
   6. Angela Mõttus             Otepää          EST 20808 00:19.13     +4:24  
   7. Viktoria Misnik           Võru/Võru spord EST 25576 00:23.41     +8:52  
   8. Karoliina Kets            Kobras          EST 16222 00:24.30     +9:41  
W16
3090m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Johanna Laanoja           Kobras          EST 14786 00:20.00  00:20.00  
   2. Anete Saar                Kobras          EST 17668 00:23.18     +3:18  
   3. Anita Laanejõe            Võru            EST 18504 00:26.04     +6:04  
   4. Eliise Kesküla            HOK/Hiiumaa sk  EST 17460 00:30.00    +10:00  
   5. Evely Ostrov              Kobras          EST 17667 00:33.30    +13:30  
   6. Emma Joonas               Võru/Võru spord EST 16499 00:45.29    +25:29  
W18
4020m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Lorely Kõrvel             Kobras          EST 16609 00:30.49  00:30.49  
   2. Mari Linnus               Peko            EST 10315 00:34.53     +4:04  
   3. Triin Helimets            HOK             EST  9506 00:36.18     +5:29  
   4. Anastasija Pahhomenkova   SRD             EST  6238 00:37.53     +7:04  
W20
4130m 17KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
      Kristin Viikmaa           West            EST  5534 Ei start            
W21E
4970m 18KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Laura Joonas              Võru            EST  3717 00:35.27  00:35.27  
   2. Anastasia Pashuto         Orienta Ski-o   RUS     0 00:39.45     +4:17  
   3. Kaisa Sander              Ilves           EST  9430 00:41.03     +5:35  
   4. Triin Jäädmaa             Võru            EST 22955 00:41.19     +5:51  
   5. Kirti Rebane              Tammed          EST   575 00:42.55     +7:27  
   6. Sigrid Ruul               JOKA            EST  5484 00:47.15    +11:47  
   7. Maria Cherkasskaia        trailcup.ru     RUS     0 00:48.42    +13:14  
      Kristel Kõivo             Peko            EST 13286 Ei start            
      Maiki Maalberg            Võru            EST  4306 Ei start            
      Emily Raudkepp            Peko            EST  5147 Ei start            
W21TECHNO
3090m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Helle Hallik              JOKA            EST  3049 00:24.35  00:24.35  
   2. Kadi-Liis Minn            JOKA            EST  3041 00:28.20     +3:45  
   3. Teele Eensaar             Ilves           EST 12817 00:33.55     +9:20  
   4. Heidi Prits               Mercury         EST  3991 00:34.13     +9:38  
      Karin Kustavus            Lehola          EST  3669 Ei start            
      Liis Kuusik                               EST 10963 Ei start            
W35
3950m 16KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Monika Piirimäe           Kobras          EST  1965 00:35.29  00:35.29  
   2. Piia Avaste               Tammed          EST  1161 00:38.36     +3:06  
   3. Pille Vinne               Kobras          EST 15052 00:45.22     +9:53  
      Ilze Spalvina             OK Azimuts      LAT     0 Ei start            
W40
3580m 15KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Jana Kink                 Kape            EST  2470 00:29.44  00:29.44  
   2. Ingrid Piht               Mercury         EST  2687 00:33.38     +3:53  
   3. Pilvi-Heli Vettik         JOKA            EST  3180 00:34.10     +4:25  
   4. Anu Poopuu                Tammed          EST 18818 00:35.40     +5:55  
   5. Edit Kannel               Norma           EST  2808 00:38.11     +8:26  
W45
3090m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Marika Jäädmaa            Võru            EST  4307 00:24.49  00:24.49  
   2. Ave Kranberg              Mercury         EST  1735 00:34.59    +10:10  
   3. Piret Kaasik              Ilves           EST  1339 00:35.24    +10:35  
   4. Kristi Heilman            HOK             EST  1950 00:37.08    +12:19  
   5. Kadri Parts               Võru            EST 10194 00:38.56    +14:07  
   6. Küllike Jaama             Peko            EST 11646 00:42.39    +17:50  
   7. Sanita Vilcina            Aluksne OK      LAT     0 00:45.59    +21:10  
W50
3090m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Marje Viirmann            KEKRSK          EST   183 00:25.58  00:25.58  
   2. Airi Alnek                Võru            EST  1301 00:26.14     +0:16  
   3. Marika Kirsspuu           TAOK            EST   260 00:27.04     +1:05  
   4. Lea Leppik                TAOK            EST  4195 00:28.07     +2:08  
   5. Elina Lasseron                            EST  5981 00:30.26     +4:27  
   6. Merike Paapson            TON             EST  2741 00:31.04     +5:05  
   7. Epp Voitka                Võru            EST 16421 00:33.07     +7:08  
   8. Inger Jalakas             KEKRSK          EST  2843 00:34.55     +8:56  
   9. Ellen Lembra              Kape            EST  2008 00:37.19    +11:20  
  10. Helve Kansi               Lehola          EST 24298 00:41.29    +15:30  
  11. Arja Vestola              NaTe            FIN     0 00:46.11    +20:12  
W55
3090m 14KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Pille Illak               Otepää          EST   957 00:42.19  00:42.19  
   2. Ülle Raudsepp             Okas            EST   709 00:42.40     +0:21  
      Mare Kitsnik              -               EST   941 Ei start            
W60
2680m 12KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Siiri Poopuu              JOKA            EST  1250 00:23.05  00:23.05  
   2. Saima Värton              Kobras          EST   213 00:24.43     +1:37  
   3. Anne Arold                Ilves           EST  3235 00:26.16     +3:10  
   4. Tiina Talisoo             KEKRSK          EST  3119 00:27.18     +4:12  
   5. Marja Töyrylä             KyS             FIN     0 00:27.53     +4:47  
   6. Gea Rennel                KEKRSK          EST  2853 00:27.53     +4:47  
   7. Ülle Kadak                Lehola          EST   705 00:28.09     +5:03  
   8. Lea Tusis                 JOKA            EST    69 00:31.29     +8:23  
   9. Kirsti Kattilakoski       Aron Haka       FIN     0 00:31.45     +8:39  
  10. Vaike Tomann              Ilves           EST  1137 00:38.08    +15:03  
  11. Heli Viks                 Võru            EST  5017 00:40.26    +17:20  
W65
2460m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Maire Limberg             Rakv            EST  3607 00:20.46  00:20.46  
   2. Leili Prans               Ilves           EST  4910 00:22.54     +2:07  
   3. Tiiu Kaasik               Ilves           EST   102 00:24.04     +3:17  
   4. Liivi Parik               Otepää SK       EST   925 00:25.06     +4:20  
   5. Riina Kivikas             Ilves           EST   707 00:26.07     +5:20  
   6. Anu Saue                  HOK             EST   946 00:26.54     +6:07  
   7. Mare Leis                 Ilves           EST  5012 00:28.19     +7:32  
   8. Mare Beilmann             LUS             EST   192 00:30.07     +9:20  
   9. Eha Kriks                 Rakv            EST  1822 00:31.18    +10:31  
  10. Epp Kroon                 Ilves           EST  2044 00:31.35    +10:48  
W70
2460m 11KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Sirpa Tarkiainen          Su-se           FIN     0 00:27.56  00:27.56  
   2. Liis Lille                KEKRSK          EST  2845 00:29.33     +1:36  
   3. Kaie Kivila               Ilves           EST  2737 00:30.02     +2:05  
   4. Ilona Vanaveski           Ilves           EST  2734 00:30.45     +2:48  
   5. Maire Raid                Tammed          EST   181 00:31.35     +3:39  
   6. Maie Abram                Ilves           EST   146 00:35.18     +7:21  
   7. Juta Virkepuu             KEKRSK          EST   172 00:38.00    +10:03  
      Kate Rantala              Karkki-Rasti    FIN     0 Ei start            
W8NR
1740m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Mariel Kriks              LSF PT          EST 19015 00:23.42  00:23.42  
   2. Lilian Poopuu             -               EST 21351 00:24.46     +1:04  
   3. Miina-Liisa Juhkam        Kobras          EST 26325 00:27.32     +3:50  
   4. Saskia Lätt               Kobras          EST 28811 00:30.08     +6:26  
   5. Hanna-Brit Piht           Mercury         EST 19222 00:38.29    +14:47  
   6. Jete Kraas                LSF PT          EST 19528 00:43.32    +19:50  
      Merit Vaher               Tartu Katoliku  EST 23174 Ei start            
W9NR
1740m 6KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Marta Maripuu             HOK             EST 19063 00:15.53  00:15.53  
   2. Luisa Nõmmik              Kobras          EST 19597 00:18.43     +2:50  
   3. Jette-Ly Assor            Kobras          EST 17915 00:20.19     +4:26  
   4. Merilin Laanjõe                           EST 18050 00:23.57     +8:04  
   5. Käti Kudre                Peko            EST 22396 00:26.34    +10:41  
      Miina Raudoja             Peko            EST 27225 Ei start            
WVIP
2420m 9KP
Koht  Nimi                      Klubi           Maa EOL   Tulemus   Kaotus      
   1. Maie Tali                 Tartu Ülikool   EST 26798 00:21.48  00:21.48  
   2. Eveli Misnik              Võru            EST 25577 00:21.50     +0:01  
   3. Monika Sulbi              Swedbank        EST 18288 00:22.09     +0:20  
   4. Maigi Mäela               Kobras          EST 25939 00:23.52     +2:03  
   5. Marita Vilcina            Aluksne OK      LAT     0 00:38.02    +16:14  
OK Põlva Kobras
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2017, www.tak-soft.com 22.06.2018 20:27:50